FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Head Cap Screw |
| Class | Not Applicable |
| Drive | Hex |
| Fastener Length | 4 1/2" |
| Finish | Black Oxide |
| Grade | Grade 5 |
| Hardness | Rockwell C19 |
| Head Height | 11/16" |
| Head Style | Hex |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 1 11/16" |
| Hex Head Cap Screw Type | Hex Head Cap Screw |
| Length | 4 1/2" |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Grade 5 |
| Material Quality Standards | Sae J429 |
| Min. Thread Length | 2-1/2" |
| Minimum Thread Length | 2 1/2" |
| Overall Length | 4 1/2" |
| Rockwell Hardness | Hrc19 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 105000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Fit | 2A |
| Thread Length | 2 1/2" |
| Thread Size | 1 1/8"-7 |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.73 |
| Ship height (cm) | 4.57 |
| Ship length (cm) | 12.95 |
| Ship width (cm) | 4.57 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- NEWCO JISB1111FHPZM06X014
- EATON MBE2040B200BF Meter Breaker with Mechanical Interlock Deadfront Cover, 120/240 VAC, 200A, 1 ph Phase
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS WR4-39-1236-801RD Bin Wire Shelving Center, 12 Inch D x 36 Inch W x 39 Inch H, 800 Lbs Capacity Per Shelf
- ALLEGRO SAFETY 06BG-DG Browguard Replacement Visor, Dark Green
- GRAINGER MA-28521 Adjustable Handle, Ball Knob, Zinc, 1/2 Inch To 13 Thread Size, Black
- MAIN FILTER INC. MF0491850 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 4.6 Inch Height
- TITAN FASTENERS VDB08
Explore More
- KEYSHAFT
- Soft Sided Storage
- Portable Electric Air Compressors
- AC Gearmotors
- Backflow Preventer Repair Kits
- Drum Palletisers
- AKRO-MILS 30289 Akrobins Super Size Bins
- ML KISHIGO Flame Resistant Vests, Zipper
- RUD CHAIN TXP Texolution Point Swivel Hoist Rings, Metric Thread
- RUD CHAIN VRBS Fix Rings
- ANVIL AF035 Series Model K Lateral Sway Brace, Electro Galvanized
- PARKER F5OG Series Pipe Adapters, Straight Shape
- DAYMARK Removable Day Label, Octagon
- EATON 10250T Illuminated Momentary Push Buttons
- VESTIL XHCR Series Extruded Aluminum Hose And Cable Crossovers
- KLEIN TOOLS Square-Recess Tip Screwdrivers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER N01000.112.0450 Hex Head Cap Screw, 1 1/8 In - 7 Thread Size, Steel, 4 1/2 In Lg., 11/16 In Head Ht., Rockwell C19 Hardness
€18.62 /unit
