FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Head Cap Screw |
| Class | Not Applicable |
| Drive | Hex |
| Fastener Length | 3 1/2" |
| Finish | Black Oxide |
| Grade | Grade 5 |
| Hardness | Rockwell C19 |
| Head Height | 35/64" |
| Head Style | Hex |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 1 5/16" |
| Hex Head Cap Screw Type | Hex Head Cap Screw |
| Length | 3 1/2" |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Grade 5 |
| Material Quality Standards | Sae J429 |
| Min. Thread Length | 2" |
| Minimum Thread Length | 2" |
| Overall Length | 3 1/2" |
| Rockwell Hardness | Hrc19 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 120000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Fit | 2A |
| Thread Length | 2" |
| Thread Size | 7/8"-9 |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.71 |
| Ship height (cm) | 6.35 |
| Ship length (cm) | 12.7 |
| Ship width (cm) | 11.18 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- SPEARS VALVES 3301-532PXI Tee Fitting/Connector, 6 x 6 x 4 Inch, Socket End Style, 125 PSI Pressure
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS TM6-.5MM-SHC 100787 Short Metric Helical Thread Mill, Carbide Tin, 0.17 Dia, 3 Flutes, 1/4 Shank Dia
- BROWNING CBN 38 S38 AP SHFT KIT XS9251 Speed Reducer Shaft
- REGAL 008059AS25 Hand Tap, #3-48 Size, H2 Limit, 3 Flutes, Plug With Tin Coating
- PARKER PSFTN0N05NP
- MERIT BRASS K487-32 Pipe Union, 2 in, FNPT, 150 lb, 304/304L Stainless Steel, Import
- BRADY PS-094-150-BR 130319 Precut Label Roll, 3/32 x 1 1/2 Inch, Polyolefin, Brown, For 10 AWG to 20 AWG Wire Gauge
- BOSTON GEAR HF-4G Female Threaded Right Hand Rod End, Bore Diameter 0.2500 Inch
Explore More
- KEYSHAFT
- Machining Vises
- Chain Slings
- Penlights
- File Cabinet and Cam Locks
- Cartridge Heaters
- DESTACO 371-M Series Pull Action Latch Clamps
- DWYER INSTRUMENTS ADPS Series Differential Pressure Switches
- ANVIL 260 Series Adjustable Clevis Hangers, Carbon Steel
- ANVIL AS230 Series Fender Washers, Electro-Galvanized
- HARRINGTON Electric Chain Hoist, 20 ft. Lift, White
- MILLER FLUID POWER Cylinder Hydraulic
- LINN GEAR Type B Sprockets, 140 Chain
- WATTS AVS Series Valve Setters
- APPROVED VENDOR Moving Blankets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER N01000.087.0350 Hex Head Cap Screw, 7/8 In - 9 Thread Size, Steel, 3 1/2 In Lg., 35/64 In Head Ht., Gr. 5
€36.84 /pack
