FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Head Cap Screw |
| Class | Not Applicable |
| Drive | Hex |
| Fastener Length | 2 3/4" |
| Finish | Black Oxide |
| Grade | Grade 5 |
| Hardness | Rockwell C19 |
| Head Height | 23/64" |
| Head Style | Hex |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 13/16" |
| Hex Head Cap Screw Type | Hex Head Cap Screw |
| Length | 2 3/4" |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Grade 5 |
| Material Quality Standards | Sae J429 |
| Min. Thread Length | 1-3/8" |
| Minimum Thread Length | 1 3/8" |
| Overall Length | 2 3/4" |
| Rockwell Hardness | Hrc19 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 120000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Fit | 2A |
| Thread Length | 1 3/8" |
| Thread Size | 9/16"-12 |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.03 |
| Ship height (cm) | 3.05 |
| Ship length (cm) | 11.43 |
| Ship width (cm) | 10.41 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- ANVIL 0500546098 14 Welded Galvanized With 212
- APOLLO VALVES 78194201 Bonnet Kit, Size 4 Inch, Stainless Steel, Tfe
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES 23 X 7426
- STEEL CITY LN 108 Locknut, 3 Inch Size
- GRAINGER BULK-RS-NHS40-351 Neoprene Roll, 36 Inch X 10 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 40A
- TB WOODS D37-2 Jaw Coupling Spider, 37 Coupling Size
- ZURN Z1901-RL3 Sink Liner Floor
- WALTER SURFACE TECHNOLOGIES 05H400 Core Cutter Universal Shank, 1 Inch X 2 Inch
Explore More
- KEYSHAFT
- Combustion Analyzer Accessories
- Fryers
- Caster Wheels
- Electric Ceiling Heaters
- Drum Safety Enclosures
- MCR SAFETY Bifocal Safety Reading Glasses
- LUMAPRO Landscape Lights, Bullet Floodlight
- MUELLER INDUSTRIES 764 Carbon Steel Y Strainers
- ANVIL 359 Series Reducing Tees, Black, Cast Iron
- GENERAL ELECTRIC Tey Series, Bolt On Circuit Breakers
- WOODHEAD 130060 Series Junction Box
- DAYTON Adaptors
- BALDOR / DODGE Split Tire, ES40, Elastomeric Couplings
- STARRETT 99165 Series Intenss PRO-DIE Bi-Metal Band Saw Blade
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER N01000.056.0275 Hex Head Cap Screw, 9/16 In - 12 Thread Size, Steel, 2 3/4 In Lg., 23/64 In Head Ht., Coarse
€23.13 /pack
