FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Head Cap Screw |
| Class | Not Applicable |
| Drive | Hex |
| Fastener Length | 2 1/4" |
| Finish | Black Oxide |
| Grade | Grade 5 |
| Hardness | Rockwell C19 |
| Head Height | 23/64" |
| Head Style | Hex |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 13/16" |
| Hex Head Cap Screw Type | Hex Head Cap Screw |
| Length | 2 1/4" |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Grade 5 |
| Material Quality Standards | Sae J429 |
| Min. Thread Length | 1-3/8" |
| Minimum Thread Length | 1 3/8" |
| Overall Length | 2 1/4" |
| Rockwell Hardness | Hrc19 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 120000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Fit | 2A |
| Thread Length | 1 3/8" |
| Thread Size | 9/16"-12 |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.87 |
| Ship height (cm) | 4.32 |
| Ship length (cm) | 10.92 |
| Ship width (cm) | 9.91 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- PLAST-O-MATIC ABVS075VT-PV-SW Ball Valve, Limit Switch, Air X Spring, Viton Seal, PVC, 3/4 Inch Size
- BALDOR / DODGE 129045 P2B-GTB-50M Pillow Block & Base-Mount Bearing
- CASH VALVE GT11316927 Seat Ring, 1/2 And 3/4 Inch Size
- LAB SAFETY SUPPLY 52KA25 Safety Coated Bottle, 8 Oz Labware Capacity
- NEWCO 961BM12X1.25X035
- HAMILTON W-6-FSB-1/2 Caster Wheel 2500 Lb. 6 D x 1-1/4in
- CLE-LINE C66113 Cobalt TIN Tipped Jobber Drill Set, 1/16 Inch Smallest Drill Bit Size, 29 Drill Bits, TiN
- WOODHEAD 1300120400 339020A01F3001 Cordset, 9 Pole, Male Female, 30 Feet, 16/9 Size, PVC/Stainless Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Furniture Tips and Caps
- Ethernet Switches
- Edge and Center Finders
- Butterfly Valves
- Mixing Paddles
- DESTACO 807 Series Pneumatic Toggle Clamps
- AKRO-MILS 33223 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, 5H, Metric Fine
- TEMPCO Screw Plug Immersion Heaters, 316 Stainless Steel Element
- BUSSMANN Class CC and Midget
- BUSSMANN British and IEC Fuses: Series PON
- NIBCO Union and Combination Ball Valves
- GROVE GEAR GR Series, B-R Style, 842 Size, Ironman Worm Gear Reducers
- SLOAN Royal 142 Concealed Manual Water Closet Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER N01000.056.0225 Hex Head Cap Screw, 9/16 In - 12 Thread Size, Steel, 2 1/4 In Lg., 23/64 In Head Ht., Coarse
€21.18 /pack
