FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Head Cap Screw |
| Class | Not Applicable |
| Drive | Hex |
| Fastener Length | 3 1/2" |
| Finish | Black Oxide |
| Grade | Grade 5 |
| Hardness | Rockwell C19 |
| Head Height | 15/64" |
| Head Style | Hex |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 9/16" |
| Hex Head Cap Screw Type | Hex Head Cap Screw |
| Length | 3 1/2" |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Grade 5 |
| Material Quality Standards | Sae J429 |
| Min. Thread Length | 1" |
| Minimum Thread Length | 1" |
| Overall Length | 3 1/2" |
| Rockwell Hardness | Hrc19 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 120000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Fit | 2A |
| Thread Length | 1" |
| Thread Size | 3/8"-16 |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.33 |
| Ship height (cm) | 6.35 |
| Ship length (cm) | 20.32 |
| Ship width (cm) | 11.43 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- WINSMITH E17MDNM41000FA Gear Reducer, Left Solid Output Shaft, Quill Input
- SMC VALVES VZ2150-5LZ Solenoid Valve, 4/5 Port Size
- EDWARDS SIGNALING 270LEDSY24ADB Yellow LED Module, 70mm Size
- MAIN FILTER INC. MF0059365 D620G06 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 13.07 Inch Height
- CHICAGO-LATROBE 44021 Jobber Length Drill Bit, 21/64 Inch Size, 3-5/16 Inch Flute Length
- HALLOWELL U3888-1A-HG Wardrobe Locker (3) Wide (3) Openings
- CRYDOM HA4890 Solid State Relay Input VAC Output VAC
- SPEEDAIRE PN31XG6406G Swivel Mounting Bracket, 7-1/2 Inch Mount Base Width, 10-5/8 Inch Mount Base Height, Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Tapered and QD Bushings
- Gauges and Electronics
- Carboys and Jerricans
- Scale Accessories
- Portable Electric Heater Accessories
- BURNDY Copper Compression Lugs
- CONDOR Cowhide Leather Premium Gloves, Brown
- DESTACO 2007 Series Vertical Hold Down Clamps, U Bar
- FERNCO 1059 Series Stock Couplings
- KEO Combined Drills And Countersinks, Double-End Plain-Hey Type, 60 Degrees Countersink Angle
- APPROVED VENDOR Adjustable Dolly
- DIXON Swivel Branch Tees
- DEWALT Hammer Drive Pin Anchors
- KLEIN TOOLS Cushion-Grip Insulated Slim-Tip Screwdrivers
- WATTS LFFBV 3 PRXPEX Series Ball Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER N01000.037.0350 Hex Head Cap Screw, 3/8 In - 16 Thread Size, Steel, 3 1/2 In Lg., 15/64 In Head Ht., Gr. 5
€33.80 /pack
