FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Machine Screw |
| Dimensional Standards | Asme B18.13 |
| Drive | Phillips |
| Drive Size | #2 |
| Drive Type | Phillips |
| Fastener Length | 1/4" |
| Finish | Zinc Plated |
| Head Dia. | 0.322" |
| Head Height | 0.096" |
| Head Type | Pan |
| Includes Washer | Yes |
| Length | 1/4" |
| Material | Steel |
| System Of Measurement | Imperial |
| Thread Size | #8-32 |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Machine Screw |
| Washer Material | C1050-C1065 Steel |
| Washer Material Grade | Grade C1050-C1065 , Steel |
| Washer Outside Dia. | 0.338" |
| Washer Thickness | 0.023 in |
| Washer Thickness | 0.023" |
| Washer Type | Internal Tooth |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.14 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Head Height | Thread Type | Head Dia. | Tensile Strength | Class | Drive Size | Hardness | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
U24522.008.0075 | #2-56 | 0.167" | Coarse | 0.162" | 60000 psi | Class 3A, Class 2A | #1 | Rockwell B69-B100 | 100 | €21.26 | |
![]() |
U24522.011.0025 | #4-40 | 2/25" | Coarse | 0.212" | 60000 psi | Class 3A, Class 2A | #1 | Rockwell B69-B100 | 100 | €1.18 | |
![]() |
U24522.011.0037 | #4-40 | 2/25" | Coarse | 0.212" | 60000 psi | Class 3A, Class 2A | #1 | Rockwell B70 | 100 | €1.33 | |
![]() |
U24522.011.0050 | #4-40 | 2/25" | Coarse | 0.212" | 60000 psi | Class 3A, Class 2A | #1 | Rockwell B69-B100 | 100 | €2.58 | |
![]() |
U24522.011.0100 | #4-40 | 0.219" | Coarse | 0.212" | 60000 psi | Class 3A, Class 2A | #1 | Rockwell B69-B100 | 100 | €7.39 | |
![]() |
U24522.013.0018 | #6-32 | 0.087" | Coarse | 0.262" | 60000 psi | Class 3A, Class 2A | #2 | Rockwell B70 | 100 | €4.92 | |
![]() |
U24522.013.0025 | #6-32 | 0.087" | Coarse | 0.262" | 60000 psi | Class 3A, Class 2A | #2 | Rockwell B70 | 100 | €3.80 |
Explore Products
- TSUBAKI PL035X060AE HUB
- ROPER WHITNEY 350000054 Flanging Roll, Lower
- AIRMASTER FAN 94257 Intake Louver, Fixed, Size 36 x 78 Inch
- PIP 39-C1600/L Hand Protection Seamless Glove Coated, L, Hi-Vis Yellow, Dozen
- EATON QHPX1045 Thermal-Magnetic Circuit Breaker, Type Qhp, 45 A, 42 Kaic, 1-Pole, 120/240 V
- EATON 10250T197HLGG24 Pushbutton, Standard Actuator, Led, Full Voltage, Lens: Green Glass, 24 Vac/Dc
- GATES W 4.1/4 Dual Timing Belt, 14mm Pitch, 85mm Width
Explore More
- KEYSHAFT
- Pressure Gauge Kits
- Recessed Lighting Housings and Kits
- Extrication and Rescue Gloves
- Proximity Sensors and Switches
- File Cleaners
- AKRO-MILS 13017 Stak-N-Store Bins
- ANSELL 11-644 Hyflex Cut Resistant Gloves
- JOHN GUEST Tube to Hose Elbows, Acetal Gray
- MUELLER INDUSTRIES LF352-N Bronze Body Y Strainers
- NOTRAX Skystep Dry Area Mattings
- EDWARDS SIGNALING LED Panel Beacons
- TOUGH GUY Scrubbers
- VESTIL CART-SCL Series Scissor Carts with Built-In Scale
- BROWNING Steel Minimum Bore Double Sprockets For No. 100 Chain
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER MPPII0-800250-100P Machine Screw, 8-32 Thread Size, Steel, 1/4 In Lg., Std, Pan
€14.13 /pack







