FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Adjustable Handle |
| Color | Black |
| Components Material | Stainless Steel |
| Features | Instantly Adjustable To 20 To 45 Different Handle Positions Depending On Size |
| Finish | Powder Coated |
| Handle Length | 40 mm |
| Handle Material | Plastic |
| Handle Type | Teardrop |
| Height | 30.99 mm |
| Hub Height | 24 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Overall Height | 61 mm |
| Overall Length | 40 mm |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Screw Length | 29.97 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Thread Length | 30 mm |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Thread Size | M6 |
| Thread Standard | Metric |
| Thread Type | External |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Mounting Type | Overall Length | Finish | Thread Type | Screw Length | Thread Standard | Hole Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 98083 | Silver | Threaded Stud | - | - | External | 1.266" | Coarse | - | €20.20 | |
| 98071X.98 | Silver | Threaded Stud | - | - | External | 0.984" | Coarse | - | €19.66 | |
| 98073 | Silver | Threaded Stud | - | - | External | 1.266" | Coarse | - | €20.16 | |
| 98044 | Black | Unthreaded Hole | 4.24" | - | Reamed | 0.6700" | - | 1/2" | €60.65 | |
| 98452X1.26 | Silver | Threaded Stud | 3.74" | - | External | 1.266" | Coarse | - | €61.88 | |
| 98450 | Silver | Threaded Stud | 3.74" | - | External | 0.781" | Coarse | - | €75.86 | |
| 98528 | Silver | Threaded Stud | 4.33" | - | External | 2.359" | Coarse | - | €85.90 |
Explore Products
- GRAINGER 267-250750 Corner Radius End Mill, 3 Flutes, 1/4 Inch Milling Dia, 3/4 Inch Length Of Cut, Straight
- PLAST-O-MATIC LMBV075EPS-CP-100 Lateral Reducing Ball Valve, CPVC, Socket Connection, EPDM Seal, 3/4 Inch Size
- GEARWRENCH 84987 3/4 Inch Drive 6 Point Deep Impact Metric Socket 26 mm
- WATTS LFN170M3-CSUT 1 0559168 Mixing Valve, 1 Inch Size
- BALDOR / DODGE B8C14S08421G-2G RHB88 84.21 S Shaft With VEM3558T Right Angle Reducer
- DIXON DFC-8 Instrumentation Front Ferrule
- TITAN FASTENERS ASZS
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES 23 X 7266
Explore More
- KEYSHAFT
- Prerinse Faucet Hose Reel Kits
- Threaded Shank Drill Bits
- Flow Rate Sensors
- Durometer Tester Accessories
- Pipe Extractors
- MEMPHIS GLOVE Ninja BNF Work Gloves, 15 Gauge, Coated Palm and Fingertips
- ANSELL Class 0 Electrical Gloves, 11 Inch, Yellow
- DESTACO 375-M Series Pull Action Latch Clamps
- KUSHLAN PRODUCTS Pedestal Cement Mixer
- MUELLER INDUSTRIES 303AP Silent Check Valves
- OETIKER 167 Series Stepless Ear Clamps
- CONDOR Absorbent Boom
- JOHNSON CONTROLS VG1000 Series Ball Valves, Two-Way, Press End Connection
- ZSI-FOSTER W900SS Pre-Cuts Channel With Short Slot
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER MA-69102 Adjustable Handle, Teardrop, Plastic, M6 Thread Size, Black
€9.43 /unit


