FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Adjustable Handle |
| Color | Black |
| Components Material | Stainless Steel |
| Features | Instantly Adjustable To 20 To 45 Different Handle Positions Depending On Size |
| Finish | Powder Coated |
| Handle Length | 1.57" |
| Handle Material | Plastic |
| Handle Type | Teardrop |
| Height | 1 5/16" |
| Hub Height | 0.95" |
| Measurement System | Inch |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Overall Height | 1.61" |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Screw Length | 0.391" |
| System Of Measurement | Imperial |
| Thread Length | 0.39" |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Thread Size | #10-24 |
| Thread Standard | Coarse |
| Thread Type | External |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Mounting Type | Overall Length | Finish | Thread Type | Screw Length | Thread Standard | Hole Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 98083 | Silver | Threaded Stud | - | - | External | 1.266" | Coarse | - | €20.20 | |
| 98071X.98 | Silver | Threaded Stud | - | - | External | 0.984" | Coarse | - | €19.66 | |
| 98073 | Silver | Threaded Stud | - | - | External | 1.266" | Coarse | - | €20.16 | |
| 98044 | Black | Unthreaded Hole | 4.24" | - | Reamed | 0.6700" | - | 1/2" | €60.65 | |
| 98452X1.26 | Silver | Threaded Stud | 3.74" | - | External | 1.266" | Coarse | - | €61.88 | |
| 98450 | Silver | Threaded Stud | 3.74" | - | External | 0.781" | Coarse | - | €75.86 | |
| 98528 | Silver | Threaded Stud | 4.33" | - | External | 2.359" | Coarse | - | €85.90 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0398263 SL125B25B Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 25 Micron, Seal, 14.68 Inch Height
- BROWNING RCC400KV134 S3K34 PRI PIN KT 400KV134 Speed Reducer Pin Kit
- EATON S4PR516 Switched FourthP Module
- APPROVED VENDOR 40503 Nipple 3/4 x 2 1/2 Inch Threaded Black Steel
- EATON 28-5184 Replacement Lamp, Bayonet Incandescent Lamp, T1.75 Shape
- JOMAR VALVE 500-834 S-675-DGP-4B
- GRAINGER M07850.160.0020 Set Screw, M16x2 Thread Size, Zn Plated, 20 mm Lg., 8 mm Drive Size, Cup
Explore More
- KEYSHAFT
- Flat Washers
- Spectrophotometers
- Wire Shelf Posts
- Belt-Driven Tubeaxial Fans
- Foam Rolls
- ULTEM PEI Sheet Stock
- ALLEGRO SAFETY Tyvek Maintenance Free Hoods
- KRYTOX 283AD Series Aerospace Rust Inhibited Grade Fluorinated Grease
- NEWSTRIPE ProLine Field Layout Systems
- ANVIL AS150 Series Channels, Solid
- SPEARS VALVES PVC True Union 2000 Industrial Ball Check Valve Cartridges, FKM
- WRIGHT TOOL 3/8 Inch Drive 6 Point Standard Impact Sockets
- BUSSMANN Panel Mount Fuse Holders
- VELCRO Slotted Hook and Loop Cable Ties
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER MA-68079 Adjustable Handle, Teardrop, Plastic, #10 To 24 Thread Size, Black
€7.45 /unit


