FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Socket Head Cap Screw |
| Combined Material & Grade | Grade Alloy Steel |
| Dimensional Standards | ASME B18.3 |
| Display Qty | 100 |
| Drive Size | 5 mm |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Black Oxide |
| Head Dia. | 10 mm |
| Head Height | 6 mm |
| Head Type | Standard |
| Length | 80 mm |
| Material | Alloy Steel |
| Material Quality Standards | Astm A574 |
| Material Type | Steel |
| Max. Temp. | 400°F |
| Min. Temp. | -20°F |
| Min. Thread Length | 24 mm |
| Screw Length | 80 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 160000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Size | M6 x 1 |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.92 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- ANVIL 0812507606 Union, Black Malleable Iron, 1/4 Inch Size
- MAIN FILTER INC. MF0423430 XH02774 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 3.74 Inch Height
- AMS 424.49 Soil Recovery Probe with Handle, Dual Purpose, 1-1/8 Inch Dia., 12 Inch Length
- GEARENCH BJ116
- ENCORE EP-3340 Strapping Dispenser, 3/4 Inch Size Min. Strapping Width
- OSG 804-2362 Tree Bur SG, Pointed-End Tree, SG-1, Double Cut, 6 x 16 mm Head, 6 mm Shank
- WESTWARD 19ZC91 Interchangeable Torque Wrench Head, 14 x 18 mm Drive Size, 14 mm Size, 2 1/4 Inch OAL
- KIPP K0667.061X515 Thrust Screw, Stainless Steel, 20 3/8 Inch Overall Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Power Hacksaws
- Conduit Voltage Markers
- Dial Indicators
- Hanger Mount Vibration Isolators
- PLC Displays and Touch Panels
- HELICOIL Complete Working Gages, UNF, 2B
- CONDOR Electrical Gloves Protector, White/Orange/Green, 12 Inch Length
- IRONCAT Utility Welding Gloves, Buffalo Leather
- SALISBURY Class 0 Electrical Insulating Rubber Gloves, 11 Inch, Yellow
- ANVIL AS3064 Series Post Bases
- NASHUA Foil Tape
- STA-KON Watertight Connectors
- MARTIN SPROCKET 820 Series Stock Bore Type Conveyor Sprockets, Semi Steel
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 480V Delta Primary Volts, 240 Delta /120 Tap Secondary Volts
- DEHN Adjustable Ball Head Caps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M6C80KCS Socket Head Cap Screw, M6x1 Thread Size, Std, 80 mm Lg., 6 mm Head Ht.
€199.26 /pack
