FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Plain Washer |
| Approx. Pkg. Qty. | 50 |
| Dimensional Standards | Din 125-1A |
| Finish | Plain |
| Fits Bolt Sizes | M7 |
| Flat Washer Type | Standard |
| For Screw Size | M7 |
| Grade | Grade 316 |
| Inside Dia. | 7.4 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade/class | 316 |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Maximum Thickness | 1.6 mm |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Minimum Thickness | 1.6 mm |
| Outside Dia. | 14 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Temp. Range | -58°F to +302°F |
| Thickness | 1.6 mm |
| Washer Type | Standard Washer |
| Washer Type | Flat Washer |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.07 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Product Variants
| Product | Model | Fits Bolt Sizes | Inside Dia. | Outside Dia. | Thickness | Thickness Tolerance | Tensile Strength | Resistance Properties | Inside Dia. Tolerance | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
U55410.019.0002 | #10 | 7/32" | 1/2" | 2/41" | +0.016", -0.013" | Not Applicable | Corrosion Resistant | - | 50 | €3.86 | |
![]() |
U55420.150.0001 | 1 1/2" | 1 5/8" | 3 1/2" | 0.156" | - | - | - | - | 5 | €54.72 | |
![]() |
M55420.020.0001 | M2 | 2.2 mm | 5 mm | 0.3 mm | - | - | - | - | 50 | €3.01 | |
![]() |
M55420.025.0001 | M2.5 | 2.7 mm | 6 mm | 0.5 mm | - | - | - | - | 50 | €2.47 | |
![]() |
M55420.030.0001 | M3 | 3.2 mm | 7 mm | 0.5 mm | - | - | - | - | 50 | €2.25 | |
![]() |
M55420.040.0001 | M4 | 4.3 mm | 9 mm | 0.8 mm | - | - | - | - | 50 | €2.97 | |
![]() |
M55420.050.0001 | M5 | 5.3 mm | 10 mm | 1 mm | - | - | - | - | 50 | €3.04 |
Explore Products
- COOPER B-LINE 36TS24 Terminal Strap Kit, 14 Gauge
- GRAINGER 14286_12_0 Bronze Round Tube, 7 1/2 Inch OD, 6.5 Inch ID, 12 Inch Length, 0.5 Inch Wall Thick
- BALDWIN FILTERS BF890 Fuel Filter In-line
- INSIZE 4120-7N Threaded Ring Gauge, M7 x 1.00 Thread Size, No-Go Minus, 6G Thread Class, Metric, ISO 1502
- THOMAS & BETTS 2IH5S2-2 Red Dot Two Gang Universal Weatherproof Box, 31 Cubic Inch
- LENOX TOOLS 89436QPB123660 Band Saw Blade 12 Feet Length 1 Inch Width
- APPLETON ELECTRIC VWG2 Wire Guard, 150-300W Rating
Explore More
- KEYSHAFT
- Package Stops
- High Bay Fluorescent Fixtures
- Conveyor Assembly And Dryer Trays
- Brazing Alloys
- Aluminum Foil Sheets
- OIL SAFE Drum Workstation QC Upgrade Kits
- MECHANIX Carbon X Level 1 Heat Resistant Gloves
- CONDOR General Purpose Chemical Resistant Orange Gloves
- MILLER BY HONEYWELL GlideLoc Vertical Height Access Ladder System Kits, Aluminum
- WOODHEAD 130087 Series Hand Wind Reel
- MCDONNELL & MILLER Floats
- LINN GEAR Mill and Engineering Chain Sprockets, H130 Mill Chain
- SANITAIRE Screws
- PLAST-O-MATIC EBVF3-4 Series Electrically Actuated Ball Valves, PVC
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M55420.070.0001 Plain Washer, M7 Fits Bolt Size, Std, 7.4 mm I.D., 14 mm O.D.
€4.79 /pack







