GRAINGER M55050.200.0130 Socket Head Cap Screw, M20x2.5 Thread Size, Cyl., 130 mm Lg., 30 mm Head Dia.
Item: AH7XYMModel: M55050.200.0130Cross Ref: 38EC02
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 5
Drive Size 17 mm
Grade Grade A4
Head Dia. 30 mm
Head Height 20 mm
Head Type Standard
Length 130 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 75 mm
Screw Length 130 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 101500 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 75 mm
Thread Size M20 x 2.5
Thread Style Partially Threaded
Thread Type Coarse
Shipping Info:
Ship weight (kg) 1.53
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)38.1
Ship width (cm)17.78