GRAINGER M55050.160.0035 Socket Head Cap Screw A4 Stainless Steel M16 x 2.00, 35mm Length, 10PK | AH7XYF 38EA95
GRAINGER M55050.160.0035 Socket Head Cap Screw, M16x2 Thread Size, Cyl., 35mm Lg., 16mm Head Ht., Pln, Gr. A4, SS
Item: AH7XYFModel: M55050.160.0035Cross Ref: 38EA95
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 10
Drive Size 14 mm
Grade Grade A4
Head Dia. 24 mm
Head Height 16 mm
Head Type Standard
Length 35 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 35 mm
Screw Length 35 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 101500 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 35 mm
Thread Size M16 x 2
Thread Style Fully Threaded
Thread Type Coarse
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.86
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)38.1
Ship width (cm)17.78