GRAINGER M55050.100.0080 Socket Head Cap Screw A4 Stainless Steel M10 x 1.50, 80mm Length, 25PK | AH7XXX 38EA87
GRAINGER M55050.100.0080 Socket Head Cap Screw, M10x1.5 Thread Size, Cyl., 80 mm Lg., 10 mm Head Ht.
Item: AH7XXXModel: M55050.100.0080Cross Ref: 38EA87
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 25
Drive Size 8 mm
Grade Grade A4
Head Dia. 16 mm
Head Height 10 mm
Head Type Standard
Length 80 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 40 mm
Screw Length 80 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 101500 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 40 mm
Thread Size M10 x 1.5
Thread Style Partially Threaded
Thread Type Coarse
Shipping Info:
Ship weight (kg) 1.4
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)38.1
Ship width (cm)17.78