GRAINGER M55050.060.0120 Socket Head Cap Screw, M6x1 Thread Size, Cylindrical, 120 mm Lg., 6 mm Head Ht.
Item: AH7XXRModel: M55050.060.0120Cross Ref: 38EA82
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 50
Drive Size 5 mm
Grade Grade A4
Head Dia. 10 mm
Head Height 6 mm
Head Type Standard
Length 120 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 30 mm
Screw Length 120 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 101500 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 30 mm
Thread Size M6 x 1
Thread Style Partially Threaded
Thread Type Coarse
Shipping Info:
Ship weight (kg) 1.39