GRAINGER M55050.050.0080 Socket Head Cap Screw A4 Stainless Steel M5 x 0.80, 80mm Length, 25PK | AH7XXN 38EA79
GRAINGER M55050.050.0080 Socket Head Cap Screw, M5x0.8 Thread Size, Cylindrical, 80 mm Lg., 5 mm Head Ht.
Item: AH7XXNModel: M55050.050.0080Cross Ref: 38EA79
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Socket Head Cap Screw
Combined Grade Grade 316
Combined Material Stainless Steel
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 25
Drive Size 4 mm
Drive Type Socket
Finish Plain
Grade Grade A4
Head Dia. 8.5 mm
Head Height 5 mm
Head Type Standard
Length 80 mm
Material Stainless Steel
Material Grade Grade 316
Material Grade/class 316
Material Type Stainless Steel
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 700 N/sq. mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 25 mm
Screw Length 80 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 101500 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 25 mm
Thread Size M5 x 0.8
Thread Style Partially Threaded
Thread Type Coarse
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.32
Ship height (cm)1.27
Ship length (cm)10.16
Ship width (cm)5.08