GRAINGER M51340.060.0040 Cross Recessed Raised Cheesehead Screw, M6x1 Thread Size, SS, 40 mm Lg.
Item: CD3HPNModel: M51340.060.0040Cross Ref: 54FT44
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Cross Recessed Raised Cheesehead Screw
Dimensional Standards Din 7985H, Din En Iso 7045
Drive Phillips
Drive Size 6.9 mm
Drive Type Phillips
Fastener Length 40 mm
Finish Plain
Grade Grade A2
Head Dia. 12 mm
Head Height 4.6 mm
Head Type Cheese
Length 40 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material Stainless Steel
Screw Size M6
Standard DIN 7985-H
System Of Measurement Metric
Thread Length 40 mm
Thread Pitch 1 mm