FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cross Recessed Raised Cheesehead Screw |
| Dimensional Standards | Din 7985H, Din En Iso 7045 |
| Drive | Phillips |
| Drive Size | 6.9 mm |
| Drive Type | Phillips |
| Fastener Length | 25 mm |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A2 |
| Head Dia. | 12 mm |
| Head Height | 4.6 mm |
| Head Type | Cheese |
| Length | 25 mm |
| Machine Screw Type | Standard Machine Screw |
| Material | Stainless Steel |
| Minimum Head Height | 4.6 mm |
| Screw Size | M6 |
| System Of Measurement | Metric |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 25 mm |
| Thread Pitch | 1 mm |
| Thread Size | M6 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Standard Machine Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.37 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- MARTIN SPROCKET 40BS25HT 1 1/2 Roller Chain Sprocket, 1.5 Inch Bore, 4.258 Inch Outside Dia. Steel, Hardened
- APPLETON ELECTRIC ARC6023BCRS Connector Body, 3 Wires, 3 Poles, 60A
- RIDGID 35302
- VERMONT GAGE 911375450 Pin Gage, Class ZZ, Go, BG, 0.7545 Inch Size
- WATTS RK 288A 0881180 Vacuum Breaker Repair Kit, 2 1/2 In
- TENNSCO WU-3684 Welded Upright, 36 Inch Depth, 84 Inch Height
- GEARWRENCH 69-551G Sledge Head Dead Blow Hammer, 3.65 lbs, 30 Inch Head
- SPEARS VALVES 1835-007 Industrial Ball Valve, 3/4 Size, PVC, BSP Threaded, FKM
Explore More
- KEYSHAFT
- Flexible Gas Connectors
- Pipe Locators
- LED High Bay Fixtures
- Foam Rolls
- Maintenance Work Supports
- MCR SAFETY Select Shoulder Split Leather Palm Work Gloves
- WHIZARD SKC Cut Resistant Sleeves
- DESTACO 2002 Series Vertical Hold Down Clamps, Solid Bar
- ANVIL AS200STS Series Welded Channels
- ANVIL AS230 Series Fender Washers, Electro-Galvanized
- APPLETON ELECTRIC Explosionproof Hid Fixture Ballast Bodies
- HOFFMAN Panel Interface Connectors
- SQUARE D PowerPact BJA Series Molded Case Circuit Breakers
- NIBCO PCH212 Series Tees, P x P x F, Carbon Steel
- LINEMASTER Atlas Foot Switches, No Shield
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M51340.060.0025 Cross Recessed Raised Cheesehead Screw, M6x1 Thread Size, SS, 25 mm Lg.
€20.07 /pack
