FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cross Recessed Raised Cheesehead Screw |
| Dimensional Standards | Din 7985H, Din En Iso 7045 |
| Drive | Phillips |
| Drive Size | 6.9 mm |
| Drive Type | Phillips |
| Fastener Length | 16 mm |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A2 |
| Head Dia. | 12 mm |
| Head Height | 4.6 mm |
| Head Type | Cheese |
| Length | 16 mm |
| Machine Screw Type | Standard Machine Screw |
| Material | Stainless Steel |
| Screw Size | M6 |
| Standard | DIN 7985-H |
| System Of Measurement | Metric |
| Thread Length | 16 mm |
| Thread Pitch | 1 mm |
| Thread Size | M6 |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Standard Machine Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.29 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Head Height | Head Dia. | Tensile Strength | Drive Size | Grade | Thread Type | Thread Style | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M55340.040.0016 | M4 | 3.1 mm | 8 mm | 72500 psi | #2 | Grade A4 | Coarse | Fully Threaded | 50 | €15.12 | |
![]() |
M55340.040.0020 | M4 | 3.25 mm | 8 mm | 72500 psi | #2 | Grade A4 | Coarse | - | 50 | €15.84 | |
![]() |
M55340.050.0010 | M5 | 3.8 mm | 10 mm | 72500 psi | #2 | Grade A4 | Coarse | Fully Threaded | 50 | €16.87 | |
![]() |
M55340.050.0020 | M5 x 0.8 | 3.8 mm | 10 mm | 72500 psi | #2 | Grade A4 | Coarse | Fully Threaded | 25 | €12.93 | |
![]() |
M55340.060.0010 | M6 x 1 | 4.6 mm | 12 mm | 72500 psi | #3 | Grade A4 | Coarse | Fully Threaded | 25 | €13.56 | |
![]() |
M55340.060.0012 | M6 | 4.75 mm | 12 mm | 72500 psi | #3 | Grade A4 | Coarse | - | 25 | €16.43 | |
![]() |
M55340.060.0016 | M6 | 4.6 mm | 12 mm | 72500 psi | #3 | Grade A4 | Coarse | Fully Threaded | 25 | €17.52 |
Explore Products
- PEER CHAIN 2092 Roller Chain, Stainless Pitch, 100 Feet Length
- BALDOR / DODGE SS26A60L56 Stainless Steel TIGEAR-2 Worm Gear Speed Reducer
- DORIAN ER40-STIMC-120
- DIXON 3AGDP Dust Plug, 3/8 Inch Size, Elastomer
- BRADY 3FR-375-2-WT 112746 Precut Label Roll, 3/8 x 2 Inch, Polyolefin, White, For 16 AWG to 20 AWG Wire Gauge
- CASH VALVE FRM2ACZSZWZH03-E7 Cryogenic Valve, 1/4 Inch Size, 300-600 PSI, Stainless Steel
- STAFFORD MFG 2LM040HD Shaft Collar, Heavy Duty, 2 Piece Split, 40mm I.D., Steel
- APPROVED VENDOR H324FV Drill Bushing Type H Drill Size # 11
Explore More
- KEYSHAFT
- Hollow Wall and Wallboard Anchors
- Utility Waste Containers
- Backflow Preventers
- Drench Showers
- Pin Receptacles
- PLAST-O-MATIC PRD Series Pressure Differential Regulators
- OIL SAFE Color-Coded Clear Tube Grease Guns, Lever
- FACOM 31 Metric Extra Slim Open End Wrenches
- KEO Small Keyseat Cutters, Shank Type, Solid Carbide
- MAIN FILTER INC. Interchange Hydraulic Filters, Wire Mesh, 1000 Micron, Viton Seal
- VERMONT GAGE Go Standard Thread Plug Gages, 3-56 Unf
- WERMA 209 Series Visual 57/58mm Tube Mount Beacons
- SLOAN Royal 197 Concealed Manual Urinal Flushometers
- BALDWIN ESTATE Round Knobs With Traditional Arch Roses
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M51340.060.0016 Cross Recessed Raised Cheesehead Screw, M6x1 Thread Size, SS, 16 mm Lg.
€18.45 /pack







