FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cross Recessed Raised Cheesehead Screw |
| Dimensional Standards | Din 7985H, Din En Iso 7045 |
| Drive | Phillips |
| Drive Size | 6.9 mm |
| Drive Type | Phillips |
| Fastener Length | 12 mm |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A2 |
| Head Dia. | 12 mm |
| Head Height | 4.6 mm |
| Head Type | Cheese |
| Length | 12 mm |
| Machine Screw Type | Standard Machine Screw |
| Material | Stainless Steel |
| Minimum Head Height | 4.6 mm |
| Screw Size | M6 |
| System Of Measurement | Metric |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 12 mm |
| Thread Pitch | 1 mm |
| Thread Size | M6 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Standard Machine Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.26 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Head Height | Head Dia. | Tensile Strength | Drive Size | Grade | Thread Type | Thread Style | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M55340.040.0016 | M4 | 3.1 mm | 8 mm | 72500 psi | #2 | Grade A4 | Coarse | Fully Threaded | 50 | €15.12 | |
![]() |
M55340.040.0020 | M4 | 3.25 mm | 8 mm | 72500 psi | #2 | Grade A4 | Coarse | - | 50 | €15.84 | |
![]() |
M55340.050.0010 | M5 | 3.8 mm | 10 mm | 72500 psi | #2 | Grade A4 | Coarse | Fully Threaded | 50 | €16.87 | |
![]() |
M55340.050.0020 | M5 x 0.8 | 3.8 mm | 10 mm | 72500 psi | #2 | Grade A4 | Coarse | Fully Threaded | 25 | €12.93 | |
![]() |
M55340.060.0010 | M6 x 1 | 4.6 mm | 12 mm | 72500 psi | #3 | Grade A4 | Coarse | Fully Threaded | 25 | €13.56 | |
![]() |
M55340.060.0012 | M6 | 4.75 mm | 12 mm | 72500 psi | #3 | Grade A4 | Coarse | - | 25 | €16.43 | |
![]() |
M55340.060.0016 | M6 | 4.6 mm | 12 mm | 72500 psi | #3 | Grade A4 | Coarse | Fully Threaded | 25 | €17.52 |
Explore Products
- TEADIT CGF1082.116.012.150 Full Face Cut Gasket, 1082 SAN, 1/16 Inch Thickness, 1/2 Inch Size, 150# Class
- TITAN FASTENERS KMA08192
- WALTER TOOLS NCAI32-3215L-GX16-2 Indexable Boring Bar Screw Held Clamp
- TURTLESKIN CPH-36A Heat Resistant Gloves XS Gauntlet PR
- HOFFMAN A16106CH Metallic Junction Box Enclosure 16 Inch Height x 10 Inch Width x 6 Inch Depth
- COOPER B-LINE 30208-SDLG Wall Mounted Panel Enclosure, 8 x 20 x 30 Inch Size, Hinged Cover, Carbon Steel
- OSG 2963400 Spiral Flute Tap, M4x0.7 Thread Size, 5 mm Thread Lg, 54 mm Overall Lg, Modified Bottom
- GATES T1090025 Pu Steel Cord
Explore More
- KEYSHAFT
- Encapsulated Chemical Suits
- Stick Welders
- Electrical Safety Accessories
- Manual Motor Protectors
- Stainless Steel Grating
- DICKSON 6 Inch Charts
- CONDOR High Visibility ANSI Class 2 Vests, Orange
- LOC-LINE Acid Resistant T Fittings
- ANVIL AS714 Series Tee Plates
- TE CONNECTIVITY Heat Shrink Wire Connectors
- PRO-LINE Electrical Supply Mounting Rail
- EBERBACH Perforated Platforms
- KEO NC Spotting Drills, 82 Degrees Point Angle
- SANDPIPER Flanges, Suction
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M51340.060.0012 Cross Recessed Raised Cheesehead Screw, M6x1 Thread Size, SS, 12 mm Lg.
€17.85 /pack







