FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cross Recessed Raised Cheesehead Screw |
| Dimensional Standards | Din 7985H, Din En Iso 7045 |
| Drive | Phillips |
| Drive Size | 6.9 mm |
| Drive Type | Phillips |
| Fastener Length | 8 mm |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A2 |
| Head Dia. | 12 mm |
| Head Height | 4.6 mm |
| Head Type | Cheese |
| Length | 8 mm |
| Machine Screw Type | Standard Machine Screw |
| Material | Stainless Steel |
| Screw Size | M6 |
| System Of Measurement | Metric |
| Thread Length | 8 mm |
| Thread Pitch | 1 mm |
| Thread Size | M6 |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Standard Machine Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.22 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Head Height | Head Dia. | Tensile Strength | Drive Size | Grade | Thread Type | Thread Style | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M55340.040.0016 | M4 | 3.1 mm | 8 mm | 72500 psi | #2 | Grade A4 | Coarse | Fully Threaded | 50 | €15.12 | |
![]() |
M55340.040.0020 | M4 | 3.25 mm | 8 mm | 72500 psi | #2 | Grade A4 | Coarse | - | 50 | €15.84 | |
![]() |
M55340.050.0010 | M5 | 3.8 mm | 10 mm | 72500 psi | #2 | Grade A4 | Coarse | Fully Threaded | 50 | €16.87 | |
![]() |
M55340.050.0020 | M5 x 0.8 | 3.8 mm | 10 mm | 72500 psi | #2 | Grade A4 | Coarse | Fully Threaded | 25 | €12.93 | |
![]() |
M55340.060.0010 | M6 x 1 | 4.6 mm | 12 mm | 72500 psi | #3 | Grade A4 | Coarse | Fully Threaded | 25 | €13.56 | |
![]() |
M55340.060.0012 | M6 | 4.75 mm | 12 mm | 72500 psi | #3 | Grade A4 | Coarse | - | 25 | €16.43 | |
![]() |
M55340.060.0016 | M6 | 4.6 mm | 12 mm | 72500 psi | #3 | Grade A4 | Coarse | Fully Threaded | 25 | €17.52 |
Explore Products
- FIMCO 5067021 Nylon Fitting 3/8 Inch x 1/2 Inch
- PLAST-O-MATIC CAFEN1-8-150VS-PV Electrically Actuated Ball Valve, FKM Seal, Socket Connection, PVC, 1-1/2 Inch Size
- ALEMITE 384280-1 Spray Nozzle, Cfm, 0.3
- REGAL 007308AS53 Spiral Flute Tap, #6-32 Size, H2 Limit, 3 Flutes, Bottom With Nitride & Steam Oxide
- HAMMOND EN4SD241210LG Enclosure, 24 x 12 x 10 Inch Size, Wall Mount, Carbon Steel, Ral 7035 Light Gray
- APPROVED VENDOR T4BNA12 Nipple Pipe Size 1/8 Inch Length 7
- BOSTON GEAR FUT-WB-B TENV AC General Purpose Motor
- CASH VALVE GT11312661 Pressure Spring, Type C776
Explore More
- KEYSHAFT
- Miscellaneous Hooks
- Lawn Mower Accessories
- Pressure Washer Nozzles
- Walk-Behind Concrete Saws
- Aluminum Tubing Fittings
- OIL SAFE Wall Mount Suction Hose Racks
- ANSELL 27-607 Activarmr Heavy Duty Nitrile Coated Safety Gloves
- VIEGA PROPRESS 90 Degree Elbow, Press X FNPT
- MUELLER INDUSTRIES 782CS-N Y Strainers
- ANVIL 2805 Series Flat Anvilets, SW
- CONDOR Bib Apron
- GORLITZ Pressure Bags
- ANVIL Extra Heavy CW Nipples, Black
- STARRETT-UK Bi-Metal Unique Safe-Flex High Speed Steel Hacksaw Blades
- MERIT BRASS SWM487 Unions, Socket Weld
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M51340.060.0008 Cross Recessed Raised Cheesehead Screw, M6x1 Thread Size, SS, 8 mm Lg.
€22.57 /pack







