GRAINGER M51340.040.0050 Machine Screw Pan M4 X 0.70 X 50 Length, 100PK | AG2KRA 31KH93
GRAINGER M51340.040.0050 Machine Screw, M4x0.7 Thread Size, SS, 50 mm Lg., Fillister, Phillips, Plain
Item: AG2KRAModel: M51340.040.0050Cross Ref: 31KH93
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Machine Screw
Dimensional Standards Din 7985H, Din En Iso 7045
Drive Phillips
Drive Size #2
Drive Type Phillips
Fastener Length 50 mm
Finish Plain
Grade Grade A2
Head Dia. 8 mm
Head Height 3.1 mm
Head Type Cheese
Length 50 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material Stainless Steel
Minimum Head Height 3.1 mm
Screw Size M4
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 101526 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 50 mm
Thread Pitch 0.7 mm