GRAINGER M51340.040.0030 Cross Recessed Raised Cheesehead Screw, M4 x 0.70 Mm, 30 mm Length, 100PK | CD3YDN 54FT24
GRAINGER M51340.040.0030 Cross Recessed Raised Cheesehead Screw, M4x0.7 Thread Size, SS, Fillister
Item: CD3YDNModel: M51340.040.0030Cross Ref: 54FT24
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Cross Recessed Raised Cheesehead Screw
Dimensional Standards Din 7985H, Din En Iso 7045
Drive Phillips
Drive Size 4.4 mm
Drive Type Phillips
Fastener Length 30 mm
Finish Plain
Grade Grade A2
Head Dia. 8 mm
Head Height 3.1 mm
Head Type Cheese
Length 30 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material Stainless Steel
Minimum Head Height 3.1 mm
Screw Size M4
System Of Measurement Metric
Thread Direction Right Hand
Thread Length 30 mm
Thread Pitch 0.7 mm