GRAINGER M51340.030.0035 Raised Cheesehead Screw, M3 x 0.50 Mm, Stainless Steel, 35 mm Length, 100PK | CD3FTK 54FT14
GRAINGER M51340.030.0035 Cross Recessed Raised Cheesehead Screw, M3x0.5 Thread Size, SS, Fillister, 35mm Lg.
Item: CD3FTKModel: M51340.030.0035Cross Ref: 54FT14
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Cross Recessed Raised Cheesehead Screw
Dimensional Standards Din 7985H, Din En Iso 7045
Drive Phillips
Drive Size 3 mm
Drive Type Phillips
Fastener Length 35 mm
Finish Plain
Grade Grade A2
Head Dia. 6 mm
Head Height 2.4 mm
Head Type Cheese
Length 35 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material Stainless Steel
Screw Size M3
Standard DIN 7985-H
System Of Measurement Metric
Thread Length 35 mm
Thread Pitch 0.5 mm