GRAINGER M51320.050.0030 Machine Screw Oval M5 X 0.80 X 30 Length, 100PK | AG2KQP 31KH55
GRAINGER M51320.050.0030 Machine Screw, M5x0.8 Thread Size, SS, 30 mm Lg., Oval, Phillips, Plain
Item: AG2KQPModel: M51320.050.0030Cross Ref: 31KH55
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Type Phillips
Fastener Length 30 mm
Finish Plain
Grade Grade A2
Head Dia. 9.3 mm
Head Height 2.5 mm
Head Type Oval
Length 30 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material Stainless Steel
Minimum Head Height 2.5 mm
Screw Size M5
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 72518 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Fit 6G
Thread Length 30 mm
Thread Pitch 0.8 mm