GRAINGER M51320.050.0016 Machine Screw Oval M5 X 0.80 X 16 Length, 100PK | AH3ERX 31KH52
GRAINGER M51320.050.0016 Machine Screw, M5x0.8 Thread Size, SS, 16 mm Lg., Oval, Phillips, Plain
Item: AH3ERXModel: M51320.050.0016Cross Ref: 31KH52
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Type Phillips
Fastener Length 16 mm
Finish Plain
Grade Grade A2
Head Dia. 9.3 mm
Head Height 2.5 mm
Head Type Oval
Length 16 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material Stainless Steel
Minimum Head Height 2.5 mm
Screw Size M5
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 72518 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Fit 6G
Thread Length 16 mm
Thread Pitch 0.8 mm