GRAINGER M51320.050.0012 Machine Screw Oval M5 X 0.80 X 12 Length, 100PK | AH3ERW 31KH51
GRAINGER M51320.050.0012 Machine Screw, M5x0.8 Thread Size, SS, 12 mm Lg., Oval, Phillips, Plain
Item: AH3ERWModel: M51320.050.0012Cross Ref: 31KH51
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Machine Screw
Class Class 6G
Drive Phillips
Drive Size #2
Drive Type Phillips
Fastener Length 12 mm
Finish Plain
Grade Grade A2
Head Dia. 9.3 mm
Head Height 2.5 mm
Head Type Oval
Length 12 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material Stainless Steel
Minimum Head Height 2.5 mm
Screw Size M5
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 72518 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Fit 6G
Thread Length 12 mm
Thread Pitch 0.8 mm