FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Machine Screw |
| Class | Class 6G |
| Drive | Phillips |
| Drive Size | #2 |
| Drive Type | Phillips |
| Fastener Length | 12 mm |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A2 |
| Head Dia. | 9.3 mm |
| Head Height | 2.5 mm |
| Head Type | Oval |
| Length | 12 mm |
| Machine Screw Type | Standard Machine Screw |
| Material | Stainless Steel |
| Minimum Head Height | 2.5 mm |
| Screw Size | M5 |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 72518 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Fit | 6G |
| Thread Length | 12 mm |
| Thread Pitch | 0.8 mm |
| Thread Size | M5 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Standard Machine Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.22 |
| Ship height (cm) | 3.81 |
| Ship length (cm) | 12.7 |
| Ship width (cm) | 5.08 |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Head Height | Thread Type | Head Dia. | Tensile Strength | Class | Drive Size | Grade | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
U51320.013.0025 | #6-32 | 0.128" | Coarse | 0.262" | 60000 psi | Class 2A | #2 | Grade 18-8 | 100 | €5.80 | |
![]() |
U51320.013.0037 | #6-32 | 0.128" | Coarse | 0.262" | 60000 psi | Class 2A | #2 | Grade 18-8 | 100 | €7.32 | |
![]() |
U51320.013.0050 | #6-32 | 0.128" | Coarse | 0.262" | 60000 psi | Class 2A | #2 | Grade 18-8 | 100 | €8.60 | |
![]() |
U51320.013.0062 | #6-32 | 0.128" | Coarse | 0.262" | 60000 psi | Class 2A | #2 | Grade 18-8 | 100 | €7.66 | |
![]() |
U51320.013.0075 | #6-32 | 0.128" | Coarse | 0.262" | 60000 psi | Class 2A | #2 | Grade 18-8 | 100 | €9.25 | |
![]() |
U51320.013.0100 | #6-32 | 0.128" | Coarse | 0.262" | 60000 psi | Class 2A | #2 | Grade 18-8 | 100 | €9.40 | |
![]() |
U51320.013.0150 | #6-32 | 0.128" | Coarse | 0.262" | 60000 psi | Class 2A | #2 | Grade 18-8 | 100 | €18.23 |
Explore Products
- HUB CITY 0270-09557 Worm Reducer, 0.691 Hp, 2.188 Inch I.D, 0.875 Inch O.D, Stainless Steel
- BUSSMANN S506-3.15-R Fuse, 3 15/100 Amp, 250 VAC, 35 Amp at 250 VAC, 20 mm Lg, 5 mm Dia.
- SMC VALVES NCDME106-0400S Round Body Cylinder, 1 1/16 Inch Size, Single Acting Auto Switch
- COOPER B-LINE 36368-SD Wall Mounted Panel Enclosure, 8 x 36 x 36 Inch Size, Hinged Cover, Carbon Steel
- GRAINGER 17725_24_0 Stainless Steel Flat Bar, 303, 0.25 Inch Thick, 6 Inch X 24 Inch Size, Hot Rolled, Mill
- STA-KON K10-10FF-T Non-Insulated Flanged Fork Terminal, 12-10 AWG Wire Size
- GATES 725910455 Flange Adapter, FP End Type
- ANVIL 0500551627 12 Welded Galvanized With End
Explore More
- KEYSHAFT
- Drawer Bins
- Cable Locks And U Locks
- Defrost Thermostat
- Dispensing Needles and Syringes
- DESTACO 381-M Series Pull Action Latch Clamps
- TEMPCO Ceramic Band Heaters
- ANVIL AS211 Series Lock Washers, Electro-Galvanized
- ANVIL AS711 Series Z Supports
- CARLISLE FOODSERVICE PRODUCTS Dinner Plates
- DAYTON Load Roller Kits
- LEGRIS Reducing Adapters
- A.R. NORTH AMERICA AL-Series Sewer Cleaning Nozzles
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M51320.050.0012 Machine Screw, M5x0.8 Thread Size, SS, 12 mm Lg., Oval, Phillips, Plain
€15.80 /pack







