GRAINGER M51140.060.0016 Machine Screw A2 Ss, 100PK | AH3ERT 31KH47
GRAINGER M51140.060.0016 Machine Screw, M6x1 Thread Size, SS, 16 mm Lg., Std, Pan
Item: AH3ERTModel: M51140.060.0016Cross Ref: 31KH47
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Class Class 6G
Dimensional Standards Din 85, Din En Iso 1580
Drive Slotted
Drive Size 1.6 mm
Drive Type Slotted
Fastener Length 16 mm
Finish Plain
Grade Grade A2
Head Dia. 12 mm
Head Height 3.9 mm
Head Type Pan
Length 16 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material Stainless Steel
Minimum Head Height 3.9 mm
Screw Size M6
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 72518 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Fit 6G
Thread Length 16 mm
Thread Pitch 1 mm
Thread Size M6
Thread Style Fully Threaded
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.52
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)32.99
Ship width (cm)17.2
Product Variants
APPROVED VENDOR 1ZU11 Machine Screw Pan 1-72 X 1/4 L, 100PK | AB4QCE 1ZU11#1-720.046"Fine0.142"---Grade 18-8100-