GRAINGER M51120.080.0050 Machine Screw M8 50Mm Cheese A2 Stainless Steel, 10PK | AG2HMA 31JR61
GRAINGER M51120.080.0050 Machine Screw, M8x1.25 Thread Size, SS, 50 mm Lg., Cheese, Plain
Item: AG2HMAModel: M51120.080.0050Cross Ref: 31JR61
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Class Class 6G
Dimensional Standards Din 84, Din En Iso 1207
Drive Slotted
Drive Size 2 mm
Drive Type Slotted
Fastener Length 50 mm
Finish Plain
Grade Grade A2
Head Dia. 13 mm
Head Height 5 mm
Head Type Cheese
Length 50 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material Stainless Steel
Minimum Head Height 5 mm
Screw Size M8
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 72518 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Fit 6G
Thread Length 50 mm
Thread Pitch 1.25 mm