FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Machine Screw |
| Class | Class 6G |
| Dimensional Standards | Din 84, Din En Iso 1207 |
| Drive | Slotted |
| Drive Size | 1.6 mm |
| Drive Type | Slotted |
| Fastener Length | 20 mm |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A2 |
| Head Dia. | 10 mm |
| Head Height | 3.9 mm |
| Head Type | Cheese |
| Length | 20 mm |
| Machine Screw Type | Standard Machine Screw |
| Material | Stainless Steel |
| Screw Size | M6 |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 72518 psi |
| Thread Fit | 6G |
| Thread Length | 20 mm |
| Thread Pitch | 1 mm |
| Thread Size | M6 |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Standard Machine Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.56 |
| Ship height (cm) | 2.03 |
| Ship length (cm) | 13.97 |
| Ship width (cm) | 9.65 |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Head Height | Head Dia. | Tensile Strength | Drive Size | Grade | Min. Head Height | Thread Type | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MSCXX02004-100P1 | M2 | 1.3 mm | 3.8 mm | 72500 psi | - | Grade A4 | - | Coarse | 100 | €19.37 | |
![]() |
M55120.030.0012 | M3 | 2 mm | 5.5 mm | 72500 psi | - | Grade A4 | - | Coarse | 50 | €9.31 | |
![]() |
M55120.040.0006 | M4 | 2.6 mm | 7 mm | 72500 psi | - | Grade A4 | 2.6 mm | Coarse | 50 | €11.62 | |
![]() |
M55120.040.0008 | M4 | 2.6 mm | 7 mm | 72500 psi | - | Grade A4 | - | Coarse | 50 | €15.32 | |
![]() |
M55120.040.0010 | M4 | 2.6 mm | 7 mm | 72500 psi | - | Grade A4 | - | Coarse | 50 | €12.66 | |
![]() |
M55120.040.0012 | M4 | 2.6 mm | 7 mm | 72500 psi | - | Grade A4 | - | Coarse | 50 | €13.56 | |
![]() |
M55120.040.0016 | M4 | 2.6 mm | 7 mm | 72500 psi | - | Grade A4 | 2.6 mm | Coarse | 50 | €16.31 |
Explore Products
- BANJO FITTINGS LSQ200-B/C LSQ Strainer Body, Size 2 Inch
- DIXON E6F6 Straight Through Interchange Plug, NPTF Thread, 3/4 Inch Thread, Steel
- APPROVED VENDOR P2616GM Drill Bushing Type P Drill Size # 3
- BALDOR / DODGE MB78X1-1/8 BK80 Light Duty Fixed Bore Sheave
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS WR54-1830C Wire Shelving, Starter Unit, 4 Shelves, 18 x 30 x 54 Inch Size, Chrome Finish
- OSBORN 7004401132
- MAIN FILTER INC. MF0606730 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 7.59 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Flame Resistant and Arc Flash Hats and Headwear
- Cleaning/Dip Tanks
- Centrifuges
- Disc Padlocks
- Label Makers and Printers Lables
- MEMPHIS GLOVE Ninja BNF Work Gloves, 15 Gauge, Fully Coated
- CONDOR Leather Gloves, Cowhide, Premium, Full Finger, Wing Thumb
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 240V Delta Primary Volts, 208Y/120 Secondary Volts
- HEDLAND High Temperature Flow Meters For Petroleum Fluids
- ANVIL AS1200 Series O.D. Tubing Clamps, Copper Plated
- SIEMENS SMD Series 3 Pole Circuit Breakers
- WESTWARD Pry Bar Sets
- OSG 920 Right Hand Carbide Bur, Pointed Tree Shape
- CEMENTEX USA Torx Bit Sockets, 1/2 Inch Square Drive
- DAYTON Idler Shafts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M51120.060.0020 Machine Screw, M6x1 Thread Size, SS, 20 mm Lg., Std, Cheese
€37.63 /pack







