FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Machine Screw |
| Class | Class 6G |
| Dimensional Standards | Din 84, Din En Iso 1207 |
| Drive | Slotted |
| Drive Size | 1.2 mm |
| Drive Type | Slotted |
| Fastener Length | 90 mm |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A2 |
| Head Dia. | 8.5 mm |
| Head Height | 3.3 mm |
| Head Type | Cheese |
| Length | 90 mm |
| Machine Screw Type | Standard Machine Screw |
| Material | Stainless Steel |
| Min. Head Height | 3.3 mm |
| Screw Size | M5 |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 72518 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Fit | 6G |
| Thread Length | 90 mm |
| Thread Pitch | 0.8 mm |
| Thread Size | M5 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Standard Machine Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.12 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 32.99 |
| Ship width (cm) | 17.2 |
| HS code | 7318156070 |
Explore Products
- LEESON 056B17F5584 56B17F5584E / F135 General Purpose Farm Duty Motor, 1.50/1 HP, 1 Phase, 60/50 Hz, 115/208-230V, 1800 RPM
- COOPER B-LINE 88-3RAHST Wireway Tee Fitting, Aluminium, Gray, 8 x 8 Inch Size
- GRAINGER 470-302040 Flute Drill Bit, #6 Size, 1 1/4 Inch Flute Length, Carbide
- ALVORD POLK 155-2-7/0 Taper Pin Reamer, Size #7/0, Left Hand Spiral
- VERMONT GAGE 141195960 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.9596 Inch Size
- PARKER 07R313ACL060
- BALDOR / DODGE 35Q05LR14 TIGEAR-2 Right Angle Reducer
- MASTERDRIVES 3/B114 Conventional Banded Belt
Explore More
- KEYSHAFT
- Pneumatic Damper Actuators
- Voice Data Patch Cords
- Programmable Controllers
- Dust Mop Kits
- Plastic Tube Fittings
- SHARPE VALVES Carbon Steel Pneumatic Actuated Ball Valve
- AKRO-MILS 30048 Shelfmax Shelf Bins
- CONDOR Mechanics Gloves, Fingerless, Pigskin, Wrist Support, Gel Damping
- CONDOR 3 Piece Rainsuit With Detachable Hood, PVC, 4 mil Thick, Yellow
- ASHCROFT 1188 Low Pressure Bellow Gauges, Brass
- IRWIN INDUSTRIAL TOOLS Impact Bits
- INA Cylindrical Roller Thrust Bearings
- KILLARK LZ2S Series LinearLite Fluorescent Fixtures, Double-Ended
- RHEEM Orifice Kits
- MERIT BRASS 2006 Pipe Nipples
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M51120.050.0090 Machine Screw, M5x0.8 Thread Size, SS, 90 mm Lg., Cheese, Plain, Slotted
€10.18 /pack
