GRAINGER M51120.030.0050 Machine Screw Cheese M3 X 0.50 X 50 Length, 100PK | AH3ERB 31KH29
GRAINGER M51120.030.0050 Machine Screw, M3x0.5 Thread Size, SS, 50 mm Lg., Cheese, Plain, Slotted
Item: AH3ERBModel: M51120.030.0050Cross Ref: 31KH29
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Machine Screw
Class Class 6G
Dimensional Standards Din 84, Din En Iso 1207
Drive Slotted
Drive Size 0.8 mm
Drive Type Slotted
Fastener Length 50 mm
Finish Plain
Grade Grade A2
Head Dia. 5.5 mm
Head Height 2 mm
Head Type Cheese
Length 50 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material Stainless Steel
Screw Size M3
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 72518 psi
Thread Fit 6G
Thread Length 50 mm
Thread Pitch 0.5 mm