GRAINGER M51110.060.0035 Machine Screw M6 35Mm Flat A2 Stainless Steel, 50PK | AG2HLJ 31JR40
GRAINGER M51110.060.0035 Machine Screw, M6x1 Thread Size, SS, 35 mm Lg.
Item: AG2HLJModel: M51110.060.0035Cross Ref: 31JR40
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Slotted
Drive Size 1.6 mm
Drive Type Slotted
Fastener Length 35 mm
Head Angle 90°
Head Dia. 11.3 mm
Head Height 3 mm
Head Type Flat
Length 35 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material Stainless Steel
Minimum Head Height 3 mm
Screw Size M6
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 72518 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Fit 6G
Thread Length 35 mm
Thread Pitch 1 mm