FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Socket Head Cap Screw |
| Combined Material & Grade | 18-8 Stainless Steel |
| Countersink Angle | 90° |
| Dimensional Standards | Iso 10642 |
| Display Qty | 10 |
| Drive Size | 8 mm |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A2 |
| Head Dia. | 26.88 mm |
| Head Height | 7.4 mm |
| Head Type | Flat |
| Length | 80 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 18-8 |
| Material Grade/class | 18-8 |
| Material Type | Stainless Steel |
| Minimum Thread Length | 36 mm |
| Screw Length | 80 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 36 mm |
| Thread Size | M12 x 1.75 |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.69 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Thread Style | Drive Size | Head Dia. | Head Height | Min. Tensile Strength | Hardness | Temp. Range | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
U51060.025.0100 | 1/4"-20 | Fully Threaded | 5/32" | 0.531" | 0.161" | 85000 psi | Rockwell B80-C32 | -50°F to +550°F | 100 | €27.25 | |
![]() |
U51060.025.0125 | 1/4"-20 | Partially Threaded | 5/32" | 0.531" | 0.161" | 85000 psi | Rockwell B80-C32 | -50°F to +550°F | 100 | €39.74 | |
![]() |
U51060.025.0150 | 1/4"-20 | Partially Threaded | 5/32" | 0.531" | 0.161" | 85000 psi | Rockwell B80-C32 | -50°F to +550°F | 100 | €42.27 | |
![]() |
U51060.025.0175 | 1/4"-20 | Partially Threaded | 5/32" | 0.531" | 0.161" | 85000 psi | Rockwell B80-C32 | -50°F to +550°F | 100 | €62.92 | |
![]() |
U51060.025.0250 | 1/4"-20 | Fully Threaded | 5/32" | 0.531" | 0.161" | 85000 psi | Rockwell B80-C32 | -50°F to +550°F | 50 | €47.86 | |
![]() |
U51060.031.0050 | 5/16"-18 | Fully Threaded | 3/16" | 0.656" | 0.198" | 85000 psi | Rockwell B80-C32 | -50°F to +550°F | 100 | €47.06 | |
![]() |
U51060.031.0062 | 5/16"-18 | Fully Threaded | 3/16" | 0.656" | 0.198" | 85000 psi | Rockwell B80-C32 | -50°F to +550°F | 100 | €48.04 |
Explore Products
- BOSTON GEAR X724-6-10-7
- BOSTON GEAR HS816R Helical Gear, 45 Helix, 8 Diametral Pitch, 14.5 Deg. Pressure Angle, 16 Teeth, Right Hand
- APOLLO VALVES 88L24E01 Ball Valve, 8 Inch Size, 150RF, Full Port, Low Temperature, Stainless Steel
- TITAN FASTENERS JLF04016
- HONEYWELL 42-615BL/7S Mechanics Glove, S, Polyester, Cut Level A6, Palm Side
- GRAINGER BULK-PS-ABS-502 Rectangle Stock, 1.5 Inch Plastic Thick, Beige, Opaque, 6200 Psi Tensile Strength
- ADVANCE TABCO TTS-2 Tray Slide, Stationary, Solid, 31-13/16 X 10 Inch Size 18 Ga Ss Shelf
Explore More
- KEYSHAFT
- Trimmer Accessories
- Balancing Dampers
- Carpet Sweepers
- Fuel Cylinders
- Non Insulated Water Jugs
- HI TEMP Welding Pipe Wrap
- AKRO-MILS 30178 Shelf Bins
- MCR SAFETY Select Grain Leather Drivers Work Gloves
- KRYTOX 240AC Series Aerospace Grade Fluorinated Grease
- TEMPCO PCT-3000 Series Temperature Controls
- APPROVED VENDOR Shelving Bracket
- RITTAL Enclosure, Screw On Cover
- VULCAN HART Manifold, Burner
- SPEARS VALVES CPVC True Lug Butterfly Valves, Gear Operator, Zinc Lug, FKM
- IRWIN INDUSTRIAL TOOLS Step Drill Bits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M51060.120.0080 Socket Head Cap Screw, M12x1.75 Thread Size, Flat, 80 mm Lg., 7.4 mm Head Ht.
€33.67 /pack







