FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Socket Flat Head Cap Screw |
| Combined Material & Grade | 18-8 Stainless Steel |
| Countersink Angle | 90° |
| Dimensional Standards | Iso 10642 |
| Display Qty | 25 |
| Drive Size | 6 mm |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A2 |
| Head Dia. | 22.4 mm |
| Head Height | 6.2 mm |
| Head Type | Flat |
| Length | 80 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 18-8 |
| Material Grade/class | 18-8 |
| Material Type | Stainless Steel |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Min. Tensile Strength | 700 N/sq. mm |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Minimum Thread Length | 50 mm |
| Screw Length | 80 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Temp. Range | -58°F to +302°F |
| Tensile Strength | 101500 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 50 mm |
| Thread Size | M10 x 1.5 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.16 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Explore Products
- DIXON B5134B300W-G
- SPEARS VALVES 3001-940232 Tee, Gasket x Spigot x Gasket, 100 PSI, PIP, 27 x 10 Size, PVC
- EATON BAB2060V Miniature Circuit Breaker, 60A, 10 Kaic Interrupt, 2P
- TITAN FASTENERS KRA12144X
- GRAINGER 20737_36_0 Aluminum Square Tube 6061, 36 Inch Overall Length
- SIEMENS 52BL5G2 Pilot Light Complete, 30 mm Size, Transformer, 120VAC, Red, Incandescent
- DAYCO 95272 Truck V-belt Industry Number
- WALTER TOOLS G1011.2525R-4T21GX24-P 6827183 Indexable Parting and Grooving Tool Holder, Novex-Cut, Radial Grooving
Explore More
- KEYSHAFT
- Extracting Tools
- Relay Accessories
- Window Fans
- Counter Hour Meter Accessories
- Drum Lifter Accessories
- DESTACO 5310 Series Horizontal Hold Down Clamps
- VIEGA PROPRESS Reducer, Copper, Press X FTG Connection
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond PureFlow Solution Bottles
- ANVIL AF735 Series Multi-Size Lateral Brace Attachments, Plain
- HUMBOLDT Cylinder Splitting Sets
- GRAINGER Flame Burs, SH Type
- DYNABRADE Hook-and-Loop Sanding Discs
- WATTS RK-LF860/LF866/LF880V/LF886V Series Backflow Preventer Repair Kit
- SEALMASTER CRFTS Series Two-Bolt Flange Bearings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M51060.100.0080 Socket Flat Head Cap Screw, M10x1.5 Thread Size, Flat, 80mm Lg., 6.2mm Head Ht., 700 N/sq.mm Min. TS
€55.21 /pack
