GRAINGER M51060.050.0060 Socket Head Cap Screw Flat A2 Ss M5 x 0.80, 60mm Length, 50PK | AH7XWB 38DZ78
GRAINGER M51060.050.0060 Socket Flat Head Cap Screw, M5x0.8 Thread Size, Flat, 60mm Lg., 3.2mm Head Ht., 700 N/sq.mm Min. TS
Item: AH7XWBModel: M51060.050.0060Cross Ref: 38DZ78
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Socket Flat Head Cap Screw
Combined Material & Grade 18-8 Stainless Steel
Countersink Angle 90°
Dimensional Standards Iso 10642
Display Qty 50
Drive Size 3 mm
Drive Type Socket
Finish Plain
Grade Grade A2
Head Dia. 11.2 mm
Head Height 3.2 mm
Head Type Flat
Length 60 mm
Material Stainless Steel
Material Grade Grade 18-8
Material Grade/class 18-8
Material Type Stainless Steel
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 700 N/sq. mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 30 mm
Screw Length 60 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 101500 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 30 mm