GRAINGER M51050.200.0045 Socket Head Cap Screw A2 Ss M20 x 2.50, 45mm Length, 5PK | AH7XVQ 38DZ68
GRAINGER M51050.200.0045 Socket Head Cap Screw, M20x2.5 Thread Size, Cyl., 45mm Lg., 20mm Head Ht., Pln, Gr. A2, SS
Item: AH7XVQModel: M51050.200.0045Cross Ref: 38DZ68
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Socket Head Cap Screw
Combined Material & Grade 18-8 Stainless Steel
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 5
Drive Size 17 mm
Drive Type Socket
Finish Plain
Grade Grade A2
Head Dia. 30 mm
Head Height 20 mm
Head Type Standard
Length 45 mm
Material Stainless Steel
Material Grade Grade 18-8
Material Grade/class 18-8
Material Type Stainless Steel
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 700 N/sq. mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 45 mm
Screw Length 45 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 101500 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 45 mm
Thread Size M20 x 2.5
Thread Style Fully Threaded
Thread Type Coarse
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.8
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)38.1
Ship width (cm)17.78
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.