GRAINGER M51040.050.0020 Socket Head Cap Screw, M5x0.8 Thread Size, Cyl., 20 mm Lg., 3.5 mm Head Ht.
Item: CD3HNMModel: M51040.050.0020Cross Ref: 53GJ63
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Socket Head Cap Screw
Combined Material & Grade 18-8 Stainless Steel
Dimensional Standards Din 7984
Display Qty 50
Drive Size 3 mm
Drive Type Socket
Finish Plain
Grade Grade A2
Head Dia. 8.5 mm
Head Height 3.5 mm
Head Type Low Profile Standard
Length 20 mm
Material Stainless Steel
Material Grade Grade 18-8
Material Grade/class 18-8
Material Type Stainless Steel
Minimum Thread Length 20 mm
Screw Length 20 mm
System Of Measurement Metric
Thread Direction Right Hand
Thread Length 20 mm
Thread Size M5 x 0.8
Thread Style Fully Threaded
Thread Type Coarse
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.19
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)2.54
Ship width (cm)2.54
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.