FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Machine Screw |
| Class | Class 6G |
| Dimensional Standards | Din 963, Din En Iso 2009 |
| Drive | Slotted |
| Drive Size | 1.6 mm |
| Drive Type | Slotted |
| Fastener Length | 35 mm |
| Finish | Plain |
| Head Angle | 90° |
| Head Dia. | 11.3 mm |
| Head Height | 3.3 mm |
| Head Type | Flat |
| Length | 35 mm |
| Machine Screw Type | Standard Machine Screw |
| Material | Brass |
| Screw Size | M6 |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 53663 psi |
| Thread Fit | 6G |
| Thread Length | 35 mm |
| Thread Pitch | 1 mm |
| Thread Size | M6 |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Standard Machine Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.07 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 32.99 |
| Ship width (cm) | 17.2 |
| HS code | 7415338050 |
Explore Products
- BOSTON GEAR X718-11H-BK Cast Iron Horizontal Base Kit
- SMC VALVES NCDQ2B80-40D Compact Cylinder, 80 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- SUPERVANE SV909559 Air Filter, 217mm Outer Dia., 153mm Inner Dia., 122mm Height
- WINTERS INSTRUMENTS PN2666N 4 Inch, Dial Nace 0/400 Psi/Kpa, 1/2 Inch, Npt Bottom
- TITAN FASTENERS DBD05120
- OSG 8622840 Extra Long Drill Bit, 4 mm Drill Bit, 50 mm Flute Length, 4 mm Shank Dia.
- ADAPT-ALL 8920T-12-08 Adapter, Male BSPT x Hose Barb, 0.75 Inch Size, Brass
Explore More
- KEYSHAFT
- Hazardous Location Exhaust Fans
- Hand Grinder Accessories
- HID Ballast Housings
- Carpet Sweepers
- Door Edge Guards
- CONDOR Pigskin Leather Gloves, Beige
- ANSELL 11-651 Hyflex Medium Duty Cut Resistant Industrial Protective Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 721 Triple Duty Control Check Valves
- ANVIL AS619 Series Square Washers
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Sliding Overhead Track System Intermediate Kits
- WATTS Air Gaps
- BALDOR MOTOR Totally Enclosed Washdown Motors, Single Phase, Foot Mounted
- NIBCO Sillcocks, Brass
- DAYTON Set Screw Rigid Shaft Couplings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M48170.060.0035 Machine Screw, M6x1 Thread Size, Brass, 35 mm Lg., Std, Flat
€26.38 /pack
