GRAINGER M48170.040.0025 Machine Screw Flat M4 X 0.70 X 25 Length, 25PK | AH3EUM 31KJ05
GRAINGER M48170.040.0025 Machine Screw, M4x0.7 Thread Size, Brass, 25 mm Lg., Std, Flat
Item: AH3EUMModel: M48170.040.0025Cross Ref: 31KJ05
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Slotted
Drive Size 1 mm
Drive Type Slotted
Fastener Length 25 mm
Finish Plain
Head Angle 90°
Head Dia. 8 mm
Head Height 2.7 mm
Head Type Flat
Length 25 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material Brass
Screw Size M4
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 53663 psi
Thread Fit 6G
Thread Length 25 mm
Thread Pitch 0.7 mm