GRAINGER M48170.020.0012 Machine Screw Flat M2 X 0.40 X 12 Length, 50PK | AH3EGC 31JR01
GRAINGER M48170.020.0012 Machine Screw, M2x0.4 Thread Size, Brass, 12 mm Lg., Std, Flat
Item: AH3EGCModel: M48170.020.0012Cross Ref: 31JR01
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Machine Screw
Class Class 6G
Dimensional Standards Din 963, Din En Iso 2009
Drive Slotted
Drive Size 0.5 mm
Drive Type Slotted
Fastener Length 12 mm
Finish Plain
Head Angle 90°
Head Dia. 3.8 mm
Head Height 1.2 mm
Head Type Flat
Length 12 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material Brass
Screw Size M2
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 53663 psi
Thread Fit 6G
Thread Length 12 mm
Thread Pitch 0.4 mm