GRAINGER M39080.200.0080 Steel Dowel Pin, Plain Finish, 80 mm L, 20 mm Pin Dia., 10PK | CD2LTE 53GH97
GRAINGER M39080.200.0080 Dowel Pin, Std Dowel, 80 mm Lg., 20 mm Pin Dia., Rockwell C58-C62, Steel, Plain
Item: CD2LTEModel: M39080.200.0080Cross Ref: 53GH97
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Dowel Pin
Display Qty 10
Finish Plain
Hardness Rockwell C58-C62
Length 80 mm
Length Tolerance -0.37 mm to +0.37 mm
Material Steel
Material Grade/class Ungraded
Overall Length Tolerance -0.37 mm to +0.37 mm
Pin Dia. 20 mm
Pin Type Press Fit
Shank Length 80 mm