GRAINGER M39080.100.0100 Dowel Pin Steel 10 X 100Mm, 25PK | AH7WWD 38DT94
GRAINGER M39080.100.0100 Dowel Pin, General, 100 mm Lg., 10 mm Pin Dia., Rockwell 60 +/-2HRC, Steel, Plain
Item: AH7WWDModel: M39080.100.0100Cross Ref: 38DT94
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Dowel Pin
Dia. Tolerance M6
Display Qty 25
Finish Plain
Hardness Rockwell 60 +/-2HRC
Length 100 mm
Material Steel
Material Grade/class Ungraded
Outside Diameter Tolerance -0.0001" to +0.0003"
Pin Dia. 10 mm
Pin Type Press Fit
Rockwell Hardness C60
Shank Length 100 mm