FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Dowel Pin |
| Dia. Tolerance | M6 |
| Display Qty | 100 |
| Finish | Plain |
| Hardness | Rockwell 60 +/-2HRC |
| Length | 8 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Pin Dia. | 6 mm |
| Pin Type | Press Fit |
| Rockwell Hardness | C60 |
| Shank Length | 8 mm |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.16 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Product Variants
| Product | Model | Hardness | Size | Shank Length | Thread Size | Dia. Tolerance | Pin Type | Pin Dia. | Material | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M39080.060.0010 | Rockwell 60 +/-2HRC | - | 10 mm | - | M6 | Press Fit | 6 mm | Steel | 100 | €37.25 | |
![]() |
M39080.060.0055 | Rockwell 60 +/-2HRC | - | 55 mm | - | M6 | Press Fit | 6 mm | Steel | 50 | €56.69 | |
![]() |
M39080.060.0070 | Rockwell 60 +/-2HRC | - | 70 mm | - | M6 | Press Fit | 6 mm | Steel | 25 | €45.43 | |
![]() |
M39080.060.0080 | Rockwell 60 +/-2HRC | - | 80 mm | - | M6 | Press Fit | 6 mm | Steel | 25 | €31.12 | |
![]() |
M39090.060.0016 | Rockwell 60 +/-2HRC | M4 | 16 mm | M4 | M6 | Pull Out | 6 mm | Steel | 50 | €75.31 | |
![]() |
M39090.060.0020 | Rockwell 60 +/-2HRC | M4 | - | - | M6 | General | 6 mm | Steel | 50 | €38.88 | |
![]() |
M39090.060.0024 | Rockwell 60 +/-2HRC | M4 | 24 mm | M4 | M6 | Pull Out | 6 mm | Steel | 50 | €46.83 |
Explore Products
- FSI F-EM-262A Portable Medical Field Cot With Iv Pole
- EATON F2S05 Flex Shaft Handle Mechanism, Reversible, J-Frame, Frame J-K, 5 Ft
- BISHOP-WISECARVER H3S-101
- AIGNEP 86720-04 Right Angle Ball Valve, 1/4 Inch NPTF
- ANVIL 0500551346 2 Welded Galvanized With End
- ECEF 542920 Drill, 9,20mm Diameter, 84mm Length, Gold and Black, High Speed Steel
- MACROMATIC TH41562-36J Time Delay Relay, Single Shot, SPDT, 120V AC, 10 to 1000 sec., Control Voltage
- MAIN FILTER INC. MF0591979 HY14151 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 9.01 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Faceshield Replacement Visors
- Machine Stands
- Ladder Safety Cages
- Hot Melt Adhesives
- Multihead Operators
- CHICAGO PROTECTIVE APPAREL Apparel Indura Fire Retardant Coveralls
- MECHANIX The Original Hi-Viz D5 Cut Resistant High Visibility Work Gloves
- SALISBURY Class 00 Electrical Gloves Kit, 14 Inch, Red
- RUD CHAIN L-ABA Lashing Points
- GENERAL ELECTRIC Padlocking Device
- EATON Motor Control Control Relays
- TRUESEAL Male Connectors
- GLOBE SCIENTIFIC Microtube Racks, Snap Together, High Capacity
- ANVIL 001LDG Series Adjustable Clevis Hangers, Electro-Galvanized, Light Duty, Imperial
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M39080.060.0008 Dowel Pin, General, 8 mm Lg., 6 mm Pin Dia., Rockwell 60 +/-2HRC, Steel, Plain
€33.39 /pack





