FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | O-Ring |
| Actual Inside Dia. | 7.2 mm |
| Actual Outside Dia. | 11 mm |
| Actual Width | 1.9 mm |
| Application | Standard |
| Color | Black |
| Cross Section | 1.9 mm |
| Cross Section Shape | Round |
| Durometer | 75 Shore A |
| Durometer Rating | Medium Hard |
| Material | Viton |
| Meets/exceeds | FKM 75 |
| Metal Detectable | Not Metal Detectable |
| Nominal Inside Dia. | 7.2 mm |
| Nominal Outside Dia. | 11 mm |
| Nominal Width | 1.9 mm |
| O-ring Material | Viton |
| O-ring Material Compatibility | Animal Fats, Bleach, Carbon Dioxide, Detergents, Diesel Oil, Fatty Acids, Gasoline, Hydraulic Oils (Petroleum), Hydrochloric Acid (37%), Kerosene, Liquid Propane Gas, Lubricating Oils (Petroleum), Mineral Oil, Natural Gas, Nitrogen, Silicone Grease, Sulfuric Acid (Dilute), Toluene, Vegetable Oils, Water |
| Operating Temperature - Maximum | 450°F |
| Operating Temperature - Minimum | -15°F |
| Product Type | O-Ring |
| System Of Measurement | Metric |
| X-ray Detectable | No |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Type | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
![]() |
PPT03304G | - | 1 | €89.37 | |
![]() |
PPTXG903G | - | 1 | €56.59 | |
![]() |
PPTXG923G | - | 2 | €57.92 | |
![]() |
PPTLS0708G | - | 1 | €44.52 | |
![]() |
PPTLS2218G | - | 1 | €89.13 | |
![]() |
PPTLS2223G | - | 1 | €66.40 | |
![]() |
PPTLS5014G | - | 1 | €44.52 |
Explore Products
- MILWAUKEE VALVE MW123V AWJ Butterfly Valve, With Bare Stem, Wafer, Viton Liner, Cast Iron, 12 Inch Valve Size
- IMPERIAL 15E Wire Stripper 6 Inch
- TY-RAP LS-4.6-200A Cable Tie, -60 To 300 Deg C Temp Range, Uncoated Type, Metallic Gray
- DIXON B32W-G600400P Eccentric Reducer, 6 x 4 Inch Dia., 304 Stainless Steel
- TITAN FASTENERS AEU06048CPXXX
- PIP 89303GY/L Hand Protection Hi Performance Glove, L, Gray, Pair
- PALMETTO PACKING 1117 Packing Extractor, Toolbox B
- EATON NW3800T32W Molded Case Circuit Breaker, N-Frame, Electronic Lsi Trip Type, 3-Pole, 800A, 690 Vac
Explore More
- KEYSHAFT
- Coating Thickness Gauge
- Rope Tie Downs
- Fuse Kits
- Pallet Pullers
- Pipe And Tubing Connection Tools
- LOC-LINE Round Nozzle
- TASCO TRI-GRIP Reusable Earplugs
- CHICAGO PNEUMATIC CP69 Series Impact Wrenches
- MUELLER INDUSTRIES 782CS-WE Y Strainers
- SPEARS VALVES CPVC Premium Pneumatic Actuated Standard Butterfly Valves, Buna
- EATON S811+/S801+ Series Power Module Assemblies
- REGAL Metric Spiral Point Extension Taps, Alcrona
- SQUARE D PowerPact BGL Series Molded Case Circuit Breakers
- MILWAUKEE VALVE F90 Series Unibody Carbon Steel Ball Valves, Class 150/300
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M38871.019.0072 O-Ring, 7.2 mm Inside Dia, 11 mm Outside Dia
€14.13 /pack







