GRAINGER M38871.016.0047 O-Ring, 4.7 mm Inside Dia, 7.9 mm Outside Dia, 7.9 mm Actual Outside Dia, 50 PK | CQ3JKE 41KX91
GRAINGER M38871.016.0047 O-Ring, 4.7 mm Inside Dia, 7.9 mm Outside Dia
Item: CQ3JKEModel: M38871.016.0047Cross Ref: 41KX91
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item O-Ring
Actual Inside Dia. 4.7 mm
Actual Outside Dia. 7.9 mm
Actual Width 1.6 mm
Application Standard
Color Black
Cross Section 1.6 mm
Cross Section Shape Round
Durometer 75 Shore A
Durometer Rating Medium Hard
Material Viton
Meets/exceeds FKM 75
Metal Detectable Not Metal Detectable
Nominal Inside Dia. 4.7 mm
Nominal Outside Dia. 7.9 mm
Nominal Width 1.6 mm