FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | O-Ring |
| Actual Inside Dia. | 5.3 mm |
| Actual Outside Dia. | 10.1 mm |
| Actual Width | 2.4 mm |
| Application | Standard |
| Color | Black |
| Cross Section | 2.4 mm |
| Cross Section Shape | Round |
| Durometer | 70 Shore A |
| Durometer Rating | Medium Hard |
| Material | Buna N |
| Meets/exceeds | NBR 70 |
| Metal Detectable | Not Metal Detectable |
| Nominal Inside Dia. | 5.3 mm |
| Nominal Outside Dia. | 10.1 mm |
| Nominal Width | 2.4 mm |
| O-ring Material | Buna N |
| O-ring Material Compatibility | Anhydrous Ammonia, Animal Fats, Carbon Dioxide, Detergents, Diesel Oil, Fatty Acids, Gasoline, Hydraulic Oils (Petroleum), Kerosene, Liquid Propane Gas, Lubricating Oils (Petroleum), Mineral Oil, Natural Gas, Nitrogen, Silicone Grease, Sulfuric Acid (Dilute), Vegetable Oils, Water |
| Operating Temperature - Maximum | 248°F |
| Operating Temperature - Minimum | -31°F |
| Product Type | O-Ring |
| System Of Measurement | Metric |
| X-ray Detectable | No |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Type | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
![]() |
PPT03304G | - | 1 | €89.37 | |
![]() |
PPTXG903G | - | 1 | €56.59 | |
![]() |
PPTXG923G | - | 2 | €57.92 | |
![]() |
PPTLS0708G | - | 1 | €44.52 | |
![]() |
PPTLS2218G | - | 1 | €89.13 | |
![]() |
PPTLS2223G | - | 1 | €66.40 | |
![]() |
PPTLS5014G | - | 1 | €44.52 |
Explore Products
- APOLLO VALVES 7010546 Ball Valve, 1 Inch NPT, Bronze, Stainless Steel, Locking Latch Lever
- REGAL 031212AA Drill Bit, 3/32 Inch Dia, 0.1563 Decimal Equivalent, Type B, Black Oxide
- APPLETON ELECTRIC MLLEDR44J5BU4 Led Light Fixture, 4000 Lumens, 1.25 Inch Hub Size, Stanchion Mount
- SPEARS VALVES 893-360 Nipple, Threaded Both End, Schedule 80, 8 Inch x 36 Size, PVC
- ANVIL FIG 66 Welded Beam Attachment, 3/4 Inch through 36 Inch Size
- SOCOMEC 38983080 Terminal Shroud, Line Or Load Side, 1-Pole
- TOUGH GUY 4YKJ1 Trash Can, Round, 50 gal Container Capacity, Open Top, 25 1/4 in Overall Dia., Yellow
Explore More
- KEYSHAFT
- Arc Welder Accessories
- Hanging Scales
- Cabinet Exhaust and Supply Fans
- Screw Pitch Gauges
- Roof Repair Products and Tools
- FABENCO R Series Bolt-on Self-Closing Industrial Safety Gates
- MEMPHIS GLOVE Luminator Drivers Insulated Work Gloves
- FLOJET 1740 Series Inlet Strainers
- ANVIL AS3138 Series Parallel Pipe Clamps
- GOULDS WATER TECHNOLOGY Centrifugal Pump, Cast Iron
- PASS AND SEYMOUR Tamper-Resistant Surge Protective Receptacles
- EATON M22 Modular Non Illuminated Selector Switch Operators
- SANDUSKY LEE Extra Shelves For Combo Cabinet
- BISHOP-WISECARVER UtiliTrak Series Felt Inserts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M38801.024.0053 O-Ring, 5.3 mm Inside Dia, 10.1 mm Outside Dia
€3.95 /pack







