GRAINGER M38801.016.0051 O-Ring, 5.1 mm Inside Dia, 8.3 mm Outside Dia, 8.3 mm Actual Outside Dia, 50 PK | CQ3LRE 41KV73
GRAINGER M38801.016.0051 O-Ring, 5.1 mm Inside Dia, 8.3 mm Outside Dia, 8.3 mm Actual Outside Dia
Item: CQ3LREModel: M38801.016.0051Cross Ref: 41KV73
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item O-Ring
Actual Inside Dia. 5.1 mm
Actual Outside Dia. 8.3 mm
Actual Width 1.6 mm
Application Standard
Color Black
Cross Section 1.6 mm
Cross Section Shape Round
Durometer 70 Shore A
Durometer Rating Medium Hard
Material Buna N
Meets/exceeds NBR 70
Metal Detectable Not Metal Detectable
Nominal Inside Dia. 5.1 mm
Nominal Outside Dia. 8.3 mm
Nominal Width 1.6 mm