GRAINGER M24540.020.0012 Machine Screw M2 12Mm Flat Steel, 100PK | AG2HJK 31JP72
GRAINGER M24540.020.0012 Machine Screw, M2x0.4 Thread Size, Steel, 12 mm Lg., Std, Flat, Zn Plated
Item: AG2HJKModel: M24540.020.0012Cross Ref: 31JP72
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Machine Screw
Class Class 6G
Dimensional Standards Din 963, Din En Iso 2009
Drive Slotted
Drive Size 0.5 mm
Drive Type Slotted
Fastener Length 12 mm
Finish Zinc Plated
Hardness Rockwell B71-B99.5
Head Angle 90°
Head Dia. 3.8 mm
Head Height 1.2 mm
Head Type Flat
Length 12 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material Steel
Rockwell Hardness B71 to B99.5
Screw Size M2
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 60915 psi
Thread Fit 6G
Thread Length 12 mm
Thread Pitch 0.4 mm
Thread Size M2
Thread Type Coarse
Type Standard Machine Screw
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.03
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)32.99
Ship width (cm)17.2
HS code7318156080
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.