FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Eye Bolt |
| Class | Class 4.6 |
| Eye Inside Dia. | 18 mm |
| Eye Outside Dia. | 40 mm |
| Eye Thickness | 22 mm |
| Finish | Black Oxide |
| Hole Center-to-end Length | 200 mm |
| Length From Ream Center | 200.0mm |
| Length From Ream Center | 200 mm |
| Made In North America | No |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 4.6 |
| Material Quality Standards | Din 444 |
| Rod End Standards | Din 444 |
| Shank Diameter | 20 mm |
| Shank Type | External Threaded |
| Shoulder Style | Without Shoulder |
| System Of Measurement | Metric |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 52 mm |
| Thread Size | M20 x 2.5 |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Metric Coarse |
| Type | Fixed Rod End |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.88 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 33.02 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Eye Outside Dia. | Length From Ream Center | Eye Thickness | Grade | Class | Shoulder Style | Overall Length | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
Z0040 | 1/4"-20 | 1/2" | 2" | 9/32" | - | - | Without Shoulder | 2 1/4" | 1 | €40.83 | |
![]() |
Z0041 | 3/8"-16 | 3/4" | 3" | 7/16" | - | - | Without Shoulder | 3 3/8" | 1 | €52.24 | |
![]() |
Z0042 | 1/2"-13 | 1" | 3 3/4" | 9/16" | - | - | Without Shoulder | 4 1/4" | 1 | €64.35 | |
![]() |
Z0043 | 1/2"-13 | 1" | 4" | 9/16" | - | - | Without Shoulder | 4 1/2" | 1 | €55.01 | |
![]() |
Z0044 | 5/8"-11 | 1 1/4" | 4 1/2" | 11/16" | - | - | Without Shoulder | 5 1/8" | 1 | €94.85 | |
![]() |
Z0046 | 5/8"-11 | 1 1/4" | 6" | 11/16" | - | - | Without Shoulder | 6 5/8" | 1 | €111.51 | |
![]() |
Z0047 | 3/4"-10 | 1 1/2" | 4 1/2" | 13/16" | - | - | Without Shoulder | 5 1/4" | 1 | €124.68 |
Explore Products
- MILWAUKEE VALVE 10SSOD-02-LL 1-1/2 Manual Two-Way Ball Valve, 1 1/2 Inch, Stainless Steel, Straight, FNPT x FNPT
- PRESCO PRODUCTS CO TXOG-373 Texas Flagging Tape Orange Glo 150 Feet
- SIEMENS LZS:RT3D4S15 Plug-In Relay, Socket Mounted, 16 A Current Rating, 115VAC
- CHICAGO FAUCETS 555-113JKNF Stilt Washer Diameter 1 5/8 In
- GEARWRENCH 81696 Flare Nut Wrench, Alloy Steel, 5/8 Inch - 11/16 Inch Head Size, 9 1/4 Inch Overall Length
- APACHE HOSE & BELTING CO INC 20027202-16 Conveyor Belt 2 Ply Rubber Black W 16 In
- VERMONT GAGE 194506420 Trilock Assembly, Class ZZ, Go, Black Guard
- DORIAN DNMX-442-UEXR-DPC25UT
Explore More
- KEYSHAFT
- Soil Testing Penetrometer Accessories
- Refrigeration Access Valves
- Protractors
- Brake and Clutch Accessories
- Voltage Sensor Relays
- IRONCLAD Heavy Utility Task Specific Gloves
- CONDOR 3 Piece Rainsuit With Detachable Hood, PVC, 13.8 mil Thick, Yellow
- DESTACO 341 Series Pull Action Latch Clamps
- KEO Woodruff Keyseat Cutters, Shank Type, High Speed Steel
- BANJO FITTINGS Gasket, Pump
- APOLLO VALVES Couplings
- VESTIL MT Series Mechanical Post Tables, High Profile
- PROTEAM Vacuum Bags
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M16180.200.0200 Eye Bolt, M20x2.5 Thread Size, Steel, 200 mm Lg. From Ream Center, Blk Oxide
€198.70 /pack





