GRAINGER M16180.120.0110 Eye Bolt Carbon Steel 4.6 M12X110, 10PK | AH7VPF 38DJ90
GRAINGER M16180.120.0110 Eye Bolt, M12x1.75 Thread Size, Steel, 110 mm Lg. From Ream Center, Blk Oxide
Item: AH7VPFModel: M16180.120.0110Cross Ref: 38DJ90
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Eye Bolt
Class Class 4.6
Eye Inside Dia. 12 mm
Eye Outside Dia. 25 mm
Eye Thickness 14 mm
Finish Black Oxide
Hole Center-to-end Length 110 mm
Length From Ream Center 110.0mm
Length From Ream Center 110 mm
Made In North America No
Material Steel
Material Grade/class Class 4.6
Material Quality Standards Din 444
Rod End Standards Din 444
Shank Diameter 12 mm
Shank Type External Threaded
Shoulder Style Without Shoulder
System Of Measurement Metric
Thread Direction Right Hand
Thread Length 30 mm